Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP działające w imieniu gmin skupionych w stowarzyszeniu, tj. 37 gmin uzdrowiskowych, zwraca się z prośbą o zmianę kryterium w zakresie możliwości aplikowania o środki w ww. programie i rozszerzenie programu na miejscowości posiadające status gminy uzdrowiskowej.

   Miasta i gminy uzdrowiskowe to szczególna kategoria gmin, które ustawowo są zobowiązane (art. 46 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych) do spełniania wymagań w zakresie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza.

   W praktyce oznacza to, że obowiązek spełnienia określonych norm został przypisany gminie i różni się on w swoich rozwiązaniach od innych gmin, gdzie normy z zakresu ochrony powietrza są zdecydowanie niższe i dotyczące przede wszystkim indywidualnych emitentów, w przypadku których gmina nie ma nawet możliwości prawnej dotowania budowy urządzeń ograniczających emisje pyłów.

   Szanowny Panie Ministrze! Program priorytetowy obejmujący ograniczenie niskiej emisji również na terenie uzdrowisk i tym samym w gospodarstwach domowych powinien zostać udostępniony wszystkim gminom uzdrowiskowym w kraju.

   W Polsce istnieje 45 uzdrowisk i zauważalna jest w tym zakresie tendencja wzrostowa. Zasadne jest rozszerzenie zakresu powyższego programu. Działania takie pozwolą na objęcie nim dużej liczby podmiotów i uzyskanie wspólnego efektu ekologicznego poprzez ograniczenie tzw. niskiej emisji, czyli emisji do atmosfery pyłów i gazów pochodzących głównie z palenisk domów jednorodzinnych i lokalnych kotłowni.

   Panie Ministrze, czy w związku z tym możliwa jest zmiana kryterium w zakresie możliwości aplikowania środki w ww. programie i rozszerzenie programu na miejscowości posiadające status gminy uzdrowiskowej?

   Z poważaniem

   Poseł Monika Wielichowska

   Warszawa, dnia 23 stycznia 2013 r.