Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Od pewnego czasu trwa w naszym kraju dyskusja nad potrzebą poprawy efektywności funkcjonowania administracji publicznej. Nie ulega wątpliwości, że dialog w tej materii jest konieczny i ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Obecnym dyskusjom bacznie przyglądają się przedstawiciele władz lubuskich samorządów skupionych w Zrzeszeniu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego, które to wydało stosowne stanowisko zawierające uwagi i sugestie w odniesieniu do projektu zmian ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

   Jedna z uwag wspomnianej wyżej reprezentacji samorządowców dotyczy wdrożenia obowiązku prowadzenia nowego rejestru spraw przez wszystkie podmioty wydające decyzje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Uważają oni, że proponowana zmiana K.p.a. poprzez wprowadzenie art. 35a, nakazującego prowadzenie rejestru, w którym zamieszczone będą: oznaczenie organu, data wszczęcia postępowania, znak sprawy i data wydania ostatecznego rozstrzygnięcia, a także przesyłanie tegoż rejestru comiesięcznie organowi wyższego szczebla, jest sformułowana w sposób wadliwy. Po za tym sformułowanie § 1 omawianego artykułu kłóci się z zasadami pragmatyki służbowej w organach administracji publicznej. Jeżeli bowiem wprowadzenie omawianego rejestru ma być przyczynkiem do przyspieszenia procedury, to powinno się w nim oznaczać w pierwszej kolejności datę wpływu, która wcale nie jest tożsama z datą wszczęcia postępowania. Inaczej wniesiona sprawa może czekać miesiącami na wszczęcie, a organ nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji.

   W omawianym aspekcie należy podkreślić także znaczenie instrukcji kancelaryjnej, wymuszającej na organach administracji prowadzenie stosownych repertoriów, w których nanoszone są wszelkie dane, o których mowa w art. 35a § 1. W związku z tym samorządowcy podają w wątpliwość celowość wprowadzania obowiązku założenia nowego rejestru, zwłaszcza że w dobie informatyzacji administracji konieczne będzie wprowadzenie do użytku nowych systemów informatycznych, co wiąże się oczywiście z poważnymi kosztami.

   Zdaniem zainteresowanych bagatelizowany jest fakt, że planowane zmiany K.p.a. obejmą wszystkie podmioty działające na jego podstawie. Tak skonstruowany art. 35a przedmiotowego kodeksu będzie bowiem dotykał wszystkie urzędy jednostek samorządu terytorialnego oraz inne podmioty mogące wydawać indywidualne decyzje. Proponowana jest więc analiza konieczności wprowadzenia zmian będących przedmiotem interpelacji w odniesieniu do konkretnych jednostek administracji publicznej.

   Lubuscy prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie w kontekście przeprowadzanych analiz nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że proponowane zmiany nie spowodują powstania kosztów dla sektora finansów publicznych. Jako argument podają chociażby możliwość nałożenia na dany organ kary w wysokości 500 zł za dzień zwłoki. Takie rozwiązanie będzie mogło oznaczać w przypadku wadliwych przepisów dodatkowy drenaż środków budżetowych.

   Podawana w wątpliwość jest także efektywność planowanych zmian. W pierwszej instancji samorządowcy obawiają się spadku jakości orzecznictwa w sprawach indywidualnych ze względu na ograniczenia czasowe. To zaś pociągnie za sobą wzrost uchyleń decyzji w II instancji ze skierowaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia. Ich zdaniem więc wprowadzenie w życie analizowanego projektu doprowadzi do proceduralnego paraliżu organów II instancji.

   Członkowie Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego podkreślają także, że poważnym problemem jest brak świadomości prawnej społeczeństwa, które nie zdaje sobie sprawy z faktu istnienia skargi na przewlekłość postępowania czy skargi na bezczynność danego organu. Sugerują przeprowadzenie stosownej kampanii informacyjnej, która ich zdaniem mogłaby przynieść lepsze efekty niż wprowadzenie omawianych propozycji, zwłaszcza że w postępowaniach wywołanych skargami możliwe jest nałożenie na organ grzywny.

   W związku z przedstawionymi wyżej argumentami uprzejmie proszę Pana Ministra o ustosunkowanie się do przedstawionych w tej interpelacji uwag Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz odpowiedź na pytanie: Czy w związku z planowanymi zmianami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego prowadzona jest debata z przedstawicielami organów administracji publicznej, których przedmiotowa zmiana ma dotyczyć?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Sługocki

   Zielona Góra, dnia 27 grudnia 2012 r.