Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pani poseł Anny Paluch, znak: SPS-023-1288/12, z dnia 30 stycznia 2012 r. w sprawie listu intencyjnego podpisanego przez prezesa KZGW z ENERGA Hydro sp. z o.o., na podstawie informacji przekazanych przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej udzielam następujących wyjaśnień.

   1. Jakie przesłanki zdecydowały o wyborze ENERGA Hydro sp. z o.o. jako partnera dla administracji publicznej w realizacji inwestycji dotyczących modernizacji i budowy małych elektrowni wodnych na terenie całego kraju?

   2. W jakim trybie została wybrana ENERGA Hydro sp. z. o.o. jako partner dla administracji publicznej?

   3. Czy zaproszenie do współdziałania z KZGW zostało skierowane do innych podmiotów?

   4. Czy procedura wyboru była konkurencyjna?.

   W dniu 18 listopada 2011 r. pomiędzy prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej a ENERGA Hydro sp. z o.o. został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie wykorzystania gruntów pokrytych wodami do realizacji inwestycji polegających na modernizacji istniejących małych elektrowni wodnych lub budowie nowych małych elektrowni wodnych.

   Z informacji uzyskanych w KZGW, podpisany list intencyjny jest jedynie odzwierciedleniem dobrej woli stron w zakresie wspierania działań mających na celu podniesienie rangi energetycznego wykorzystania wód. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż prezes KZGW popiera rozwój energetyki wodnej, opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystującej w pierwszej kolejności potencjał hydroenergetyczny związany z istniejącymi obiektami piętrzącymi. To, iż list intencyjny podpisany został ze spółką ENERGA Hydro, wynika z faktu, iż tylko ta spółka zwróciła się z podobną inicjatywą. Podpisanie listu nie miało na celu faworyzowania jednego z podmiotów branży energetyki wodnej, czego dowodem jest zamieszczenie informacji o podpisaniu listu na stronie internetowej KZGW. Poza tym, co wynika z samej istoty listu intencyjnego oraz samej treści podpisanego listu intencyjnego, nie rodzi on dla żadnej ze stron powstania jakichkolwiek zobowiązań. Oczywistą zaś kwestią jest okoliczność, iż jego realizacja musi być zgodna z obowiązującymi przepisami określającymi zasady gospodarowania składnikami majątku Skarbu Państwa.

   5. W jaki sposób zapisy § 2 ust. 2 ww. listu intencyjnego przewidujące udzielenie przez KZGW spółce ENERGA Hydro informacji o potencjalnych lokalizacjach na terenie całego kraju możliwych do realizacji inwestycji mają się do zapisanego w art 32 Konstytucji RP prawa do równego traktowania przez władze publiczne?

   Obecny system prawnofinansowy w zakresie wytwarzania energii promuje tzw. odnawialne źródła energii, do których zalicza się m.in. energetyka wodna. Powyższe sprawia, iż w ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie małą energetyką wodną, w szczególności w sektorze prywatnym. Jednakże gospodarcze wykorzystanie wód powinno być ściśle związane z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podejście to wymaga kompleksowej i szczegółowej oceny potencjalnego przedsięwzięcia zarówno w aspektach gospodarczych, jak i środowiskowych. Dlatego też przedstawiciele resortu środowiska (Ministerstwo Środowiska, KZGW, GDOŚ) uczestniczą czynnie w pracach dotyczących realizacji ˝Polityki energetycznej Polski do 2030 r.˝ działania wykonawczego 4.10: Ocena możliwości energetycznego wykorzystania istniejących urządzeń piętrzących, stanowiących własność Skarbu Państwa, poprzez inwentaryzację, ramowe określenie wpływu na środowisko oraz wypracowanie zasad ich udostępniania. Działanie to przewiduje:

   - inwentaryzację urządzeń piętrzących stanowiących własność Skarbu Państwa;

   - przeprowadzenie analizy skompensowanego wpływu energetyki wodnej na środowisko;

   - wskazanie istniejących piętrzeń będących własnością Skarbu Państwa, które ze względu na interes Skarbu Państwa oraz uzasadniony interes użytkowników wód mogą być wykorzystywane na cele energetyczne;

   - wypracowanie zasad udostępniania istniejących urządzeń piętrzących.

   KZGW poinformowało, że oczekiwane przez spółkę ENERGA HYDRO informacje wpisują się w zakres ww. działań, została ona powiadomiona, iż ich udostępnienie możliwe będzie po zakończeniu prac w zakresie inwentaryzacji obiektów i upublicznieniu informacji w tym zakresie.

   6. W jaki sposób zapisy § 2 ust. 3 i 4 listu intencyjnego przewidujące możliwość zawarcia umów na użytkowanie gruntów i dzierżawę elektrowni wodnych będących w dyspozycji prezesa KZGW mają się do zasad prawidłowej gospodarki majątkiem Skarbu Państwa przez jednostki administracji publicznej wykonującej funkcje właścicielskie?

   Prezes KZGW nie podejmował prawnych działań, które wskazywałyby na podjęcie jakiejkolwiek partnerskiej współpracy ze spółką ENERGA Hydro, przedmiotem której byłyby prawa majątkowe do nieruchomości, jak również budowli hydrotechnicznych, stanowiących własność Skarbu Państwa. Nie udzielono również spółce żadnej promesy na wykorzystanie hydroenergetyczne istniejących piętrzeń. Zaznaczyć należy, iż nie planuje się oddawania w dzierżawę, a tym bardziej sprzedaży, elektrowni wodnych będących w administracji RZGW. Ewentualne udostępnienie istniejących obiektów piętrzących, w obowiązującym stanie prawnym, możliwe będzie jedynie w odniesieniu do obiektów wskazanych przez dyrektorów RZGW, które posiadają uregulowany stan prawny, a ich energetyczne wykorzystanie nie będzie stanowiło utrudnienia zarówno w gospodarowaniu wodami, jak i we właściwym zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa.

   7. Czy Minister Środowiska w sposób wystarczający nadzoruje podlegające mu jednostki, w tym KZGW, w celu zapewnienia przejrzystości działania organów władzy publicznej?

   Prezes KZGW, zawierając list intencyjny ze spółką ENERGA Hydro, działał w zakresie własnych kompetencji, jako centralny organ administracji publicznej właściwy w sprawach gospodarki wodnej. List został podpisany w dniu 18 listopada 2011 r. przez prezesa KZGW. W dniu 25 listopada 2011 r. prezes KZGW poinformował ministra środowiska o podpisaniu przedmiotowego listu.

   Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek ministra środowiska, z dniem 15 lutego 2012 r. odwołał ze stanowiska prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Premier powierzył pełnienie obowiązków prezesa KZGW dotychczasowemu zastępcy prezesa KZGW.

   Wyrażam przekonanie, iż przedstawione wyjaśnienia stanowią wyczerpującą odpowiedź na pytania zawarte w interpelacji pani Anny Paluch.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Stanisław Gawłowski

   Warszawa, dnia 6 marca 2012 r.