Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła Michała Wojtkiewicza oraz grupy posłów w sprawie nowego rozkładu jazdy PKP, czystości pociągów oraz satysfakcji klientów z oferowanych przez kolej usług, przesłaną przy piśmie Marszałka Sejmu RP z dnia 13 grudnia 2012 r., znak: SPS-023-12650/12, przekazuję poniższe informacje.

   Ad 1. Konstrukcja nowego rozkładu jazdy jest wynikiem wniosków składanych przez przewoźników kolejowych działających w Polsce, a przesyłanych do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA, czyli zarządcy infrastruktury, której zadaniem jest koordynacja oczekiwań przewoźników i taka synchronizacja rozkładu jazdy, by zapewnić możliwie najbardziej płynny ruch pociągów. O skali tego przedsięwzięcia najlepiej świadczy fakt, że PKP PLK SA nadzoruje ruch 4,5 tys. pociągów pasażerskich dziennie, a przygotowania do wprowadzenia nowego rozkładu trwają kilka miesięcy. W 2012 r. rozkład jazdy 2012/2013 udało się opublikować wcześniej niż w latach poprzednich.

   Zgodnie z ustalonym przez zarządcę infrastruktury kolejowej, tj. PKP Polskie Linie Kolejowe SA, ˝Regulaminem przydzielania tras pociągów (...) rozkład jazdy 2012/2013˝ - rozdział 5 § 18 ust. 3 poz. 6 ˝dla odcinka Rudzice - Rzeszów Główny linii nr 91 Kraków Główny Osobowy - Medyka będą przyjmowane wnioski dla pociągów pasażerskich kursujących po jednym torze jedynie w ruchu wahadłowym, z tym, że relacje tych pociągów nie mogą wykraczać poza odcinek Kraków Główny Osobowy - Przemyśl Główny˝.

   W związku z przytoczonym powyżej uwarunkowaniem spółka PKP InterCity SA nie miała podstaw do zamówienia pociągów kursujących w relacjach wykraczających poza stacje Kraków Główny. Nadmienić należy, że szeroki zakres modernizacji prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA, skutkujący prowadzeniem ruchu pociągów jak na linii jednotorowej (zamknięcie wielu szlaków) oraz ograniczeniem przepustowości linii kolejowej nr 91, brany był pod uwagę na etapie opracowywania rozkładu jazdy pociągów dla odcinka Kraków - Rzeszów/Przemyśl - Kraków.

   Ad 2. Zasadniczym rodzajem czyszczenia wagonów przez spółkę PKP InterCity SA jest mycie okresowe i sprzątanie wykonywane 2 razy w miesiącu zgodnie z ustalanym harmonogramem. Bieżące utrzymywanie czystości wagonów uzyskiwane jest poprzez czyszczenie codzienne (raz na dobę) oraz czyszczenie pobieżne. Zakres czyszczenia codziennego spółka PKP InterCity SA określiła w taki sposób, aby końcowym rezultatem był czysty tabor niepowodujący skarg podróżnych, osób upoważnionych do odbierania wagonów po czyszczeniu oraz organów kontrolujących - zgodnie z zapisami zawartymi w umowach na stacjonarne świadczenie kompleksowych usług utrzymania w czystości kolejowych wagonów i lokomotyw spółki PKP InterCity.

   Czyszczenie pobieżne jest wykonywane na stacjach bez odpowiedniego zaplecza technicznego i obejmuje następujące działania:

   1. W przedziałach, korytarzach i przedsionkach (pomieszczeniach pomiędzy wejściem do wagonu a korytarzem z przedziałami):

   a) opróżnianie śmietniczek, popielniczek oraz wytarcie na mokro zewnętrznych ścianek tych pojemników,

   b) usuwanie śmieci, zamiatanie i umycie podłóg (również pod ławkami oraz grzejnikami).

   2. W kabinach WC i umywalniach:

   a) opróżnianie i czyszczenie misek sedesowych oraz umywalek, dezynfekcja,

   b) mycie desek sedesowych z obu stron,

   c) czyszczenie ścian, sufitów, drzwi, kloszy oświetlenia zewnętrznego, półek, osłon grzejników i podłóg,

   d) czyszczenie szyb, luster i ram okiennych,

   e) mycie tablic, uchwytów i klamek drzwi wejściowych oraz szyb świateł końcowych.

   W zawieranych przez PKP InterCity SA umowach dotyczących sprzątania codziennego określa się również jego zakres i sposób weryfikacji rzetelności realizacji zleconej usługi.

   Ad 3. Spółka PKP SA zamierza śledzić zmiany poziomu satysfakcji, ale nie jest w stanie aktualnie podać informacji, jak często i przy wykorzystaniu jakich środków takie badania będą przeprowadzane. Jeżeli badania będą prowadzone we współpracy ze specjalistyczną agencją badawczą, to zostanie ona wyłoniona na drodze postępowania przetargowego.

   Informuję ponadto, że PKP SA w dniach 26 września - 7 października 2012 r. przeprowadziły za pośrednictwem agencji badawczej badanie ilościowe mające na celu:

   - określenie aktualnego poziomu satysfakcji pasażerów z podróży pociągami danych przewoźników,

   - weryfikację czynników mających największe znaczenie dla budowania satysfakcji z podróży pociągami,

   - identyfikację elementów budujących dane standardy usług.

   Agencja badawcza została wyłoniona na drodze przetargu nieograniczonego. Badanie zostało zrealizowane po cenie rynkowej wynoszącej 169 600 zł netto. Badanie zostało zrealizowane metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing) na pokładach pociągów. Przebadanych zostało 2998 podróżnych na wybranych trasach w Polsce o największych potokach pasażerskich, którzy byli pasażerami pociągów: TLK, EIC/EX/EC, PR (InterRegio i Regio). W strukturze próby uwzględnione zostały 3 marki, tj. Express InterCity (EIC)/Express (Ex)/EuroCity (EC), Twoje Linie Kolejowe (TLK), Przewozy Regionalne (InterRegio i Regio), 2 klasy oraz 3 cele podróży, tj. dojazdy do pracy i szkoły, wyjazdy służbowe oraz przejazdy w celach turystycznych i prywatnych. Wielkość próby w poszczególnych segmentach została określona tak, aby było możliwe przeprowadzenie istotnych statystycznie analiz porównawczych pomiędzy segmentami. Zebrane dane były analizowane za pomocą zaawansowanych analiz statystycznych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Andrzej Massel

   Warszawa, dnia 4 stycznia 2013 r.