Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego przekazało mi swoje stanowisko dotyczące planów konsolidacji w firmach energetycznych z udziałem Skarbu Państwa oraz ich wpływu na rozwój sektora energetycznego i sytuację społeczno-gospodarczą w województwie lubuskim. Stanowiskiem tym reprezentacja włodarzy województwa lubuskiego wspiera podobne stanowisko Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki.

   Zainteresowane podmioty podkreślają, że nasze województwa jest prężenie rozwijającym się regionem o dużym potencjale energetycznym. Przewiduje się bowiem, że cała zachodnia część województwa lubuskiego bogata jest w złoża węgla brunatnego i kamiennego, a także gazu. W związku z tym planowane jest otwarcie kopalni węgla brunatnego w Brodach koło Gubina. Przedstawiciele władz samorządowych uważają, że zmiany polegające na daleko posuniętej centralizacji w spółkach energetycznych, zrywające faktycznie bezpośrednią nić wiążącą spółki energetyczne z terenem ich ekonomicznej działalności, zakłócą dynamiczny rozwój lubuskiej branży energetycznej. Planowana centralizacja ośrodków decyzyjnych w firmach energetycznych z udziałem Skarbu Państwa spowoduje również ich zdaniem zaprzepaszczenie potencjału wynikającego z położenia województwa lubuskiego przy granicy z Niemcami. Tym samym zakłócone zostanie odpowiednie prowadzenie szerszej polityki bezpieczeństwa energetycznego, zakładającej dalszą dywersyfikację źródeł surowców energetycznych.

   Poważne zaniepokojenie budzi również kwestia redukcji w zatrudnieniu na stanowiskach kierowniczych. Planowane zmiany nie tylko mogą spowodować odpływ wykwalifikowanego personelu poza województwo lubuskie, lecz także zakłócą możliwość kształcenia przyszłej kadry kierowniczej na miejscu. Taki stan rzeczy doprowadzić może do sytuacji braku wykwalifikowanej kadry zaznajomionej ze specyfiką i uwarunkowaniami regionu, w którym przyjdzie jej pracować.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o odniesienie się do obaw wyrażonych przez prezydentów, burmistrzów oraz wójtów województwa lubuskiego oraz o odpowiedź na następujące pytania.

   1. Czy proponowane zmiany centralizacji ośrodków decyzyjnych w przedsiębiorstwach energetycznych z udziałem Skarbu Państwa zostały poprzedzone analizami skutków społeczno-gospodarczych? Jeśli tak, proszę o przedstawienie argumentów przemawiających za wprowadzeniem w życie planowanych zmian?

   2. Czy planowane jest zwiększenia nakładów inwestycyjnych na terenie województwa lubuskiego w zakresie umożliwiającym dalszy rozwój spółek energetycznych działających na jego obszarze?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Sługocki

   Zielona Góra, dnia 6 grudnia 2012 r.