Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Pani Marszałek! W nawiązaniu do interpelacji posłów Anny Paluch i Piotra Naimskiego z dnia 20 listopada 2012 r., nr SPS-023-12249/12, w sprawie procesu prywatyzacji Uzdrowiska Wysowa SA z siedzibą w Wysowej-Zdroju poniżej przedstawiam odpowiedzi na zawarte w interpelacji pytania.

   1. Dlaczego, pomimo wcześniejszych obietnic składanych samorządom lokalnym Pan Minister zrezygnował z możliwości komunalizacji uzdrowisk? Czy samorządy lokalne nie są podmiotami, którym zależy na dobrej kondycji i właściwym funkcjonowaniu uzdrowisk?

   Ministerstwo Skarbu Państwa nie zrezygnowało z możliwości komunalizacji spółek uzdrowiskowych i oczekuje na wnioski dotyczące przekazania na rzecz samorządu terytorialnego akcji/udziałów uzdrowisk będących własnością Skarbu Państwa.

   Każdy taki wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, w świetle obowiązujących przepisów prawa.

   Zgodnie z art. 4b ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.) minister właściwy do spraw Skarbu Państwa na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której znajduje się siedziba spółki, w której Skarb Państwa posiada akcje, lub na wniosek organu wykonawczego związku jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze którego mieści się siedziba spółki, może zbyć nieodpłatnie część lub wszystkie posiadane przez Skarb Państwa akcje tej spółki na rzecz tej jednostki lub samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego, o ile zostały spełnione łącznie następujące przesłanki:

   1) Przedmiot działalności spółki jest związany z realizacją zadań własnych jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego.

   2) Spółka wykonuje działalność gospodarczą na obszarze składającej wniosek jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego.

   3) Spółka nie jest wpisana na listę spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa lub inne listy spółek o znaczeniu państwowym tworzone na podstawie przepisów odrębnych.

   Należy zaznaczyć, iż każde działanie władzy publicznej, także w sferze prywatnoprawnej, powinno być uzasadnione interesem publicznym nawiązującym przede wszystkim do sprawnego wykonywania zadań nałożonych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa oraz do racjonalnego gospodarowania mieniem publicznym. Przekazane mienie zgodnie z intencją ustawodawcy ma służyć poprawie stopnia realizacji zadań własnych przez samorząd. W uzasadnieniu do wniosku należy zatem wskazać, jak cel ten zostanie osiągnięty po komunalizacji. Wskazane jest wstępne zarysowanie strategii wykorzystania nabytej spółki oraz wpływu tego procesu na realizację potrzeb społeczności lokalnej.

   Wobec faktu, że intencją ustawodawcy, jak wskazano powyżej, jest, aby w wyniku komunalizacji nastąpiła poprawa stopnia realizacji zadań własnych przez samorząd, Ministerstwo Skarbu Państwa może oczekiwać przygotowania planu rozwoju spółki sporządzonego w kontekście zadań własnych samorządu, przewidującego m.in. kontynuację prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

   W przypadku spółek uzdrowiskowych, gdzie procesy prywatyzacji zostały wszczęte, Ministerstwo Skarbu Państwa kontynuuje podjęte na podstawie publicznego zaproszenia negocjacje. Przeprowadzenie analizy możliwości komunalizacji uzdrowisk, w których trwa proces prywatyzacji, zakładano jedynie w przypadku niewynegocjowania z potencjalnym inwestorem satysfakcjonujących warunków sprzedaży akcji/udziałów spółek i zamknięcia prowadzonych procesów prywatyzacji spółek bez rozstrzygnięcia.

   W związku z tym, że przyjęty przez Radę Ministrów plan prywatyzacji na lata 2012-2013 zakłada prywatyzację spółki Uzdrowisko Wysowa SA z siedzibą w Wysowej-Zdroju Ministerstwo Skarbu Państwa prowadziło działania zmierzające do sprzedaży akcji spółki na rzecz wybranego w trybie negocjacji potencjalnego inwestora. W dniu 26 listopada 2012 r. podpisano umowę sprzedaży pakietu 87,36% akcji spółki na rzecz konsorcjum spółek: Promet Spółka jawna W. Kubiak z siedzibą w Turku, Promet Cargo sp. z o.o. z siedzibą w Słubicach, Promet Trans sp. z o.o. z siedzibą w Turku, Tur-Trans-Gapsa Spółka jawna z siedzibą w Dzierżąznej.

   2. Dlaczego gminie Uście Gorlickie nie dano szansy na uzyskanie wpływu na majątek będący najistotniejszym czynnikiem jej rozwoju?

   Gminy uzdrowiskowe, na terenie których położone są spółki uzdrowiskowe Skarbu Państwa, nie mają wpływu na prowadzony przez Skarb Państwa nadzór, wykonywanie praw z akcji/udziałów tych spółek oraz przeprowadzenie przez ministra skarbu państwa zmian właścicielskich w spółkach uzdrowiskowych.

   Ministerstwo Skarbu Państwa nie podziela obaw radnych gminy Uście Gorlickie dotyczących ryzyka zmiany profilu działalności uzdrowiska. Doświadczenie przy prywatyzacji spółek uzdrowiskowych pokazuje, że prywatni właściciele nie rezygnują z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (dalej NFZ). Przykładem może być Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów SA, który w kilkanaście lat po prywatyzacji kontynuuje leczenie sanatoryjne i szpitalne w ramach NFZ. Prywatyzacja spółek uzdrowiskowych oznacza, że kuracjusze kierowani na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ do sprywatyzowanych spółek uzdrowiskowych mają szansę skorzystać z wyższego standardu usług w ramach kontraktów z NFZ.

   W ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa prywatyzacja spółek jest skutecznym sposobem pozyskania dodatkowego kapitału i zapewnienia stabilnego ich rozwoju z korzyścią nie tylko dla pracowników spółek i mieszkańców gmin uzdrowiskowych, ale również pacjentów.

   Jednocześnie informuję, że zgodnie z zapisami umowy sprzedaży pakietu 87,36% akcji Uzdrowiska Wysowa SA z dnia 26 listopada 2012 r. kupujący zobowiązali się m.in. do utrzymania podstawowej działalności spółki w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 651) w okresie 3 lat od podpisania umowy.

   3. Dlaczego Pan Minister wprowadza ryzyko ograniczenia dostępności świadczeń uzdrowiskowo-leczniczych?

   Spółki uzdrowiskowe funkcjonują w oparciu m.in. o ustawę z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 651). Zgodnie z art. 17 ww. ustawy nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym sprawują minister właściwy do spraw zdrowia i wojewoda, a w odniesieniu do lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonego w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego utworzonych przez ministra obrony narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych odpowiednio ci ministrowie w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia. Natomiast wojewoda sprawuje nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym prowadzonym przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze województwa przy pomocy naczelnego lekarza uzdrowiska.

   W związku z powyższym każdy właściciel spółki uzdrowiskowej będzie podlegać nadzorowi, o którym mowa powyżej.

   Jednocześnie to minister właściwy do spraw zdrowia określa kierunki działalności uzdrowisk w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, ustala kierunki lecznicze dla poszczególnych uzdrowisk w oparciu o naturalne surowce o potwierdzonych właściwościach leczniczych i klimat, monitoruje zachowanie warunków leczniczych i środowiskowych warunkujących przyznanie i utrzymanie statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz określa wymagania, jakie powinny spełniać zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Natomiast równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zasady powszechnego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego regulują odrębne przepisy - ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).

   Proszę mieć również na uwadze, że przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych, które odbywa się w trybie publicznym, Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje się jedynie ich jakością oraz ceną, a nie formą własności danego podmiotu. Dlatego celem podejmowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa działań jest umożliwienie spółkom o profilu uzdrowiskowym dynamicznego rozwoju i tym samym stworzenie warunków do skutecznego konkurowania na rynku usług lecznictwa uzdrowiskowego.

   4. Czy Pan Minister spodziewa się - w sytuacji spowolnienia gospodarczego - uzyskania dobrej ceny za prywatyzowany majątek Uzdrowiska Wysowa?

   5. Czy jest możliwe - wobec zainteresowania komunalizacją Uzdrowiska Wysowa przez województwo małopolskie - przerwanie procesu prywatyzacji i podjęcie rozmów z samorządem województwa w sprawie komunalizacji uzdrowiska?

   Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi prywatyzację spółek z udziałem Skarbu Państwa, w tym spółek uzdrowiskowych, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, ze zm.), a szczegółowe warunki sprzedaży akcji/udziałów spółek określone są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 114, poz. 664). Powyższe oznacza, że:

   - Podstawą zbycia akcji/udziałów są przygotowane przez doradcę analizy, w tym oszacowanie wartości przedsiębiorstw spółek. Przyjęcie zaoferowanej przez potencjalnego inwestora ceny zakupu akcji/udziałów spółki Skarbu Państwa uwarunkowane jest jej odzwierciedleniem w wartości spółki oszacowanej przez niezależnego doradcę.

   - Zbycie akcji/udziałów spółek następuje na rzecz inwestora wybranego w trybie publicznym, który zaoferuje najwyższą cenę za nabywany pakiet akcji/udziałów oraz, z którym zostaną wynegocjowane satysfakcjonujące dla ministra skarbu państwa pozostałe warunki umowy sprzedaży, m.in. zobowiązanie inwestora do kontynuowania podstawowej działalności spółki, zobowiązania inwestycyjne.

   Raz jeszcze pragnę podkreślić, że przeprowadzenie analizy możliwości komunalizacji spółki Uzdrowisko Wysowa SA jako alternatywy dla jej prywatyzacji zakładano jedynie w przypadku niewynegocjowania z potencjalnym inwestorem satysfakcjonujących warunków sprzedaży akcji spółki i zamknięcia prowadzonego procesu prywatyzacji spółki bez rozstrzygnięcia. Wobec podpisania w dniu 26 listopada 2012 r. umowy sprzedaży pakietu 87,36% akcji spółki na rzecz konsorcjum spółek: Promet Spółka jawna W. Kubiak z siedzibą w Turku, Promet Cargo sp. z o.o. z siedzibą w Słubicach, Promet Trans sp. z o.o. z siedzibą w Turku, Tur-Trans-Gapsa Spółka jawna z siedzibą w Dzierżąznej podjęcie rozmów z samorządem województwa w sprawie komunalizacji uzdrowiska nie jest możliwe.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Paweł Tamborski

   Warszawa, dnia 27 grudnia 2012 r.