Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Orkiestry dęte i prowadzące je stowarzyszenia stanowią ważny element lokalnego krajobrazu kulturalnego Polski. Ich działalność jest niejednokrotnie jedynym przejawem funkcjonowania kultury w małych miejscowościach. Stowarzyszenia prowadzące orkiestry dęte borykają się jednak z nieustannym brakiem funduszy na wyposażenie i bieżącą działalność. Konieczne jest ponoszenie znacznych nakładów finansowych na konserwacje posiadanych instrumentów i zakup nowych. Ważnym elementem każdej orkiestry jest również strój jej członków. Do bieżącej działalności konieczne jest także posiadanie lub wynajem odpowiedniego lokalu. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu artystycznego orkiestry niezbędne jest zatrudnienie osób (np. kapelmistrza) posiadających wykształcenie muzyczne. Niestety działające w małych i często niezamożnych społecznościach orkiestry nie są w stanie pozyskać środków wystarczających na pokrycie wynikających stąd kosztów.

   Pytania:

   Czy istnieje możliwość pozyskiwania przez stowarzyszenia orkiestr dętych środków zewnętrznych na bieżące funkcjonowanie?

   Czy ministerstwo przewiduje uruchomienie programów wspierających działalność orkiestr dętych w nowej perspektywie budżetowej UE?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Polak

   oraz grupa posłów

   Andrychów, dnia 19 listopada 2012 r.