Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację poseł Anny Paluch, przekazaną przez wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pismem z dnia 30 listopada 2012 r., znak: SPS-023-11928/12, w sprawie przemieszczenia włosienicznika skąpopręcikowego w związku z rozbudową lotniska Katowice Pyrzowice, przekazuję stosowne wyjaśnienia.

   Poniższe informacje zostały przygotowane w oparciu o informacje od inwestora, tj. Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

   1. Czy w wyniku wykonywanych działań populacja włosienicznika skąpopręcikowego została zachowana?

   Prace związane z przemieszczeniem siedlisk i osobników gatunków chronionych, w tym przemieszczenie płatu z włosienicznikiem skąpopręcikowym o powierzchni 1 m2, odbywać się będą na podstawie decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach z dnia 11 lipca 2012 r., znak: WPN.6402.241.2012.MS, z zakresu ochrony gatunkowej, do 31 grudnia 2013 r. Na dzień dzisiejszy nie rozpoczęto jeszcze działań związanych z ich przemieszczeniem. W dniu 22 listopada 2012 r. zakończono wykonanie niezbędnej infrastruktury na terenie ogrodu botanicznego w Radzionkowie pod przyjęcie fragmentów zbiorowisk roślinnych z terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

   Inwestor jest zobowiązany, zgodnie z treścią ww. decyzji, do przedłożenia regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska w Katowicach sprawozdania z wykonanych czynności do 31 stycznia 2014 r. Zatem przekazanie wstępnych informacji na temat zachowania populacji włosienicznika skąpopręcikowego będzie możliwe w roku 2014 r.

   2. Kto ustalał merytoryczny zakres prac, do których zobowiązano inwestora?

   Realizacja inwestycji polegającej na rozbudowie i modernizacji części lotniskowej i portowej Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach wymaga likwidacji istniejących zadrzewień i zalesień oraz roślinności zielnej, w związku z usuwaniem powierzchniowych warstw ziemi pod planowany nowy pas startowy, a także drogi dojazdowe. Ze względu na stwierdzenie na tym terenie siedlisk cennych pod względem przyrodniczym oraz roślin gatunków objętych ochroną prawną w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko załączonym do wniosku inwestora z dnia 14 lipca 2012 r. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ww. przedsięwzięcia inwestor wskazał działania rekompensujące i minimalizujące straty w środowisku przyrodniczym polegające m.in. na:

   - przemieszczeniu siedlisk przyrodniczych w porozumieniu ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w postaci płatów roślinności wraz z podłożem (w ilości: suche wrzosowiska ok. 0,2 ha, zmiennowilgotne łąki trzęślicowe ok. 0,5 ha, torfowiska przejściowe i trzęsawiska, górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak i turzycowisk ok. 0,2 ha każdego stwierdzonego na terenie inwestycji typu);

   - przemieszczeniu w porozumieniu ze Śląskim Ogrodem Botanicznym reprezentatywnej liczby osobników z przewidzianych do likwidacji stanowisk następujących gatunków chronionych: torfowce (Sphagnum), goryczka wąskolistna (Gentiana pneumonanthe), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), widłak goździsty (Lycopodium clavatum), widłak jałowcowaty (Lycopodium annotinum), śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum), centuria pospolita (Centaurium erythraea), włosienicznik skąpopręcikowy (Ranunculus trichophyllus), zaraza drobnokwiatowa (Orobanche minor), skrzyp pstry (Equisetum variegatum), pływacz zwyczajny (Utricularia vulgaris), mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus), bagno zwyczajne (Ledum palustre), storczyk plamisty (Dactylorhiza maculata), storczyk szerokolistny (Dactylorhiza majalis), pomocnik baldaszkowaty (Chimaphila umbellata).

   Powyższa propozycja została zaakceptowana przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach i uwzględniona w całości w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie i modernizacji części lotniskowej i portowej Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Zgodnie z treścią decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 18 kwietnia 2011 r., znak: WOOŚ.4230.1.2011.JB, sposób przesiedlenia roślin wraz z fragmentami siedliska oraz liczba osobników przemieszczanych miała określić osoba pełniąca nadzór przyrodniczy nad inwestycją w porozumieniu ze Śląskim Ogrodem Botanicznym. Ilość ta została uściślona w decyzji z dnia 11 lipca 2012 r., znak: WPN.6402.241.2012.MS, z zakresu ochrony gatunkowej.

   W toku postępowania inwestor nie zgłaszał zastrzeżeń do zakresu działań minimalizujących. Uprzejmie informuję, że do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie wpłynęły odwołania od decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 18 kwietnia 2011 r., znak: WOOŚ.4230.1.2011.JB, oraz od decyzji tego organu z dnia 11 lipca 2012 r., znak: WPN.6402.241.2012.MS, w sprawie przemieszczania chronionych gatunków roślin.

   3. W jakim trybie zostali wybrani wykonawcy prac?

   Wykonawca infrastruktury na terenie ogrodu botanicznego w Radzionkowie, jak i wykonawca odpowiedzialny za przemieszczenie ww. gatunków i fragmentów siedlisk zostali wybrani w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.).

   4. Jakie podmioty były wykonawcami prac?

   Wykonawcą infrastruktury na terenie ogrodu botanicznego w Radzionkowie pod przyjęcie fragmentów zbiorowisk wraz z drogą dojazdową oraz bazą przeładunkową jest przedsiębiorstwo budowlane LEMTER.

   Wykonawcą prac związanych bezpośrednio z przemieszczeniem siedlisk jest BUDIMEX SA.

   Należy zwrócić uwagę, że prace związane z wykonaniem infrastruktury na terenie ogrodu botanicznego w Radzionkowie umożliwiające umieszczenie fragmentów zbiorowisk zostały już wykonane, natomiast prace związane z przemieszczeniem roślin nie zostały jeszcze rozpoczęte.

   5. Czy było konieczne budowanie specjalnej drogi i parkingu dla wyładunku roślin?

   Zgodnie z informacją przekazaną przez inwestora, tj. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, ze względu na bardzo ciężki tabor samochodów 30-tonowych, którymi będzie odbywał się dowóz fragmentów siedlisk do Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie konieczne było przystosowanie istniejących dróg do parametrów odpowiadających potrzebom i czasowi jej użytkowania w kontekście realizowanego zadania. Baza przeładunkowa służy do rozładunku, przeładunku i czasowego deponowania transportowanych fragmentów siedlisk. Po bazie przeładunkowej poruszać się będą samochody o masie do 30 ton, z których fragmenty siedlisk będą przeładowywane do samochodów o masie do 5 ton. Wykonanie drogi do ogrodu botanicznego polegało na przystosowaniu istniejących dróg terenowych, którymi będą transportowane fragmenty siedlisk do ogrodu botanicznego. Przewidziano ok. 4500 kursów samochodów ciężarowych.

   6. Jakie kwoty zostały wydane na poszczególne etapy prac?

   Zgodnie z informacją przekazaną przez inwestora, tj. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, wykonanie infrastruktury na terenie ogrodu botanicznego w Radzionkowie umożliwiające umieszczenie fragmentów zbiorowisk wraz z drogą dojazdową oraz bazą przeładunkową to koszt 1 991 869,92 zł netto (zadanie zrealizowane). Natomiast koszt przemieszczenia siedlisk to 1 397 892,60 zł netto (zadanie jeszcze niezrealizowane).

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Piotr Woźniak

   Warszawa, dnia 24 grudnia 2012 r.