Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Do naszych biur poselskich napływają wystąpienia samorządów lokalnych zaniepokojonych planowaną likwidacją dyspozytorni sądeckiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Likwidacja - jeżeli wbrew opinii społecznej mieszkańców Sądecczyzny i samorządów zostanie przeprowadzona - wpłynie w istotny sposób na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców subregionu sądeckiego.

   Decyzja wojewody małopolskiego o likwidacji dyspozytorni i przekazaniu obsługi karetek pogotowia ratunkowego dyspozytorniom w Krakowie i Tarnowie jest marnowaniem dorobku jednostki, w której siedzibę, sprzęt i stan techniczny zainwestowano spore fundusze publiczne.

   Na Sądecczyźnie, która jest terenem o zróżnicowanej i urozmaiconej rzeźbie, istnieje wiele obszarów poza zasięgiem telefonicznej sieci komórkowej. W terenie górskim i podgórskim wiele trudno dostępnych rejonów jest zamieszkałych przez ludzi, a ponadto zdarzają się miejscowości o identycznej lub podobnej nazwie, używa się ponadto nazw miejscowych, potocznych, które nie są uwidocznione na mapach. W tak skomplikowanej sytuacji tylko dyspozytor znający lokalne warunki może właściwie zlokalizować adres wezwania, wezwać karetkę i pomóc w szybkim dotarciu na właściwe miejsce. Oczywistą konsekwencją planowanej likwidacji będzie radykalne wydłużenie czasu dojazdu karetki pogotowia do osób potrzebujących pomocy.

   Decyzja o likwidacji dyspozytorni SCPR, którą społeczność lokalna odbiera jako przejaw degradacji Sądecczyzny i lekceważenia wymogów bezpieczeństwa, jest dla nas, parlamentarzystów, jasnym symptomem wycofywania się rządu z realizacji zadań publicznych o zasadniczym znaczeniu dla obywateli. Konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia oraz do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych stanie się - z punktu widzenia mieszkańców subregionu sądeckiego - martwym zapisem, jeżeli decyzja o likwidacji dyspozytorni zostanie utrzymana.

   W obliczu przedstawionej powyżej sytuacji kierujemy do Pana Ministra następujące pytania:

   1. Jakie są przesłanki decyzji o likwidacji dyspozytorni Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Nowym Sączu?

   2. W jaki sposób zostanie zapewnione bezpieczeństwo i skuteczność działania pogotowia ratunkowego w subregionie sądeckim?

   3. Dlaczego rząd chce wydawać publiczne pieniądze na refundację procedury in vitro, jeżeli rezygnuje z finansowania placówek niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, a taką jest bez wątpienia dyspozytornia SCPR?

   Posłowie Anna Paluch

   i Marek Polak

   Warszawa, dnia 16 listopada 2012 r.