Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie, prowadzone od lat, doprowadziło do nadmiernego rozrostu populacji lisa. Zdecydowane zwiększenie liczebności populacji lisa spowodowane rozrzucaniem szczepionki przeciwko wściekliźnie przejawia się m.in. w taki sposób, że to lis jest najczęściej spotykanym zwierzęciem przy trasach komunikacyjnych po zmroku. Lisy spotyka się często na granicy obszarów rolno-leśnych i zabudowanych, a nawet na obszarach zabudowanych. Znane są przypadki pojawiania się lisów na terenach miast. np. w Nowym Sączu.

   Budzącym niepokój sygnałem jest znaczny spadek populacji kuropatw i zajęcy. Drapieżnictwo jest czynnikiem w największym stopniu oddziałującym na spadek liczebności zajęcy (16%-30%, w tym lisy 11%). Liczebność lisa bardzo gwałtownie wzrosła, a niestety jest to gatunek mało atrakcyjny dla myśliwych. To zjawisko jest zauważalne dzięki bezpośrednim obserwacjom, ale też zawarte w opracowaniach naukowych (˝Przyczyny spadu populacji zająca szaraka w Polsce˝, Lublin 2000 r.).

   Lisy nieobawiające się człowieka w poszukiwaniu pożywienia polują na ptactwo domowe. Znane są przypadki systematycznego niszczenia całych stad kur domowych przez te drapieżne zwierzęta.

   Zwiększenie populacji lisa stwarza bardzo poważne problemy przy reintrodukcji głuszca, która mimo znacznych starań i nakładów nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

   Opisana sytuacja zachwiania równowagi pomiędzy liczebnością gatunków budzi niepokój mieszkańców wsi i małych miast, prowadzących niewielkie gospodarstwa rolne. Niepokoi również pracowników Lasów Państwowych oraz myśliwych. Wobec powyższego kieruję do Pana Ministra poniższe pytania:

   1. Czy problem nadmiernego rozrostu populacji lisa jest obecnie badany, czy Pan Minister dysponuje aktualnymi danymi w tym przedmiocie?

   2. Czy i jakie zostaną podjęte działania w celu zmniejszenia populacji lisa?

   3. Czy jest rozważane zaniechanie prowadzenia szczepień ochronnych dla lisów przeciwko wściekliźnie?

   4. Czy jest możliwe wprowadzenie programu zachęcającego myśliwych do polowania na lisy?

   Posłowie Anna Paluch

   i Marek Polak

   Warszawa, dnia 16 listopada 2012 r.