Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła Marka Polaka oraz grupy posłów przekazaną przy piśmie, nr SPS-023-11364/12, z dnia 15 listopada br. w sprawie modernizacji linii kolejowej Kraków - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane przedkładam następujące informacje.

   Jeszcze w obecnej perspektywie finansowej UE 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝ planowany do realizacji jest projekt: Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki. Projekt obejmuje budowę łącznicy między liniami kolejowymi nr 91 Kraków Główny - Medyka (E30) i linią 94 Kraków Płaszów - Oświęcim poprzez linię 603 Kraków Bonarka - Kraków Prokocim. Przebudowywane będą przystanki osobowe Kraków Zabłocie na linii kolejowej nr 91 i Kraków Krzemionki na linii kolejowej nr 94 wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Przystanki będą dostosowane dla osób z ograniczeniami ruchowymi, ciągi komunikacyjne będą włączone w istniejącą infrastrukturę. Wybudowanie łącznicy kolejowej umożliwi bezpośrednią jazdę pociągów na trasie Kraków Główny - Skawina i dalej do Zakopanego i Oświęcimia. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ok. 330 mln zł.

   Dodatkowo, również w ramach PO IiŚ, realizowany będzie projekt: Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowych. Wśród linii kolejowych, na których realizowana będzie inwestycja, znajdują się m.in. linie nr 98 i 99. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 240 mln zł.

   Również na linii nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka - Żywiec planowane są prace inwestycyjne. Ingerencja w zakresie infrastruktury kolejowej na tej linii jest komplementarnie związana z programem wodno-środowiskowym, którego elementem jest wdrażanie już od 24 lat wielobranżowego przedsięwzięcia budowy retencyjnego zbiornika wodnego Świnna Poręba realizowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Przedmiotowa inwestycja wskazana została w zakresie dostosowanym do celów głównych przedsięwzięcia, chociaż w niewielkim zakresie rzeczowym wystąpiła potrzeba przełożenia linii kolejowej nr 97 na odcinku Stryszów - Zembrzyce o długości ok. 8 km. W dniu 3 sierpnia br. wojewoda małopolski wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę ww. projektu. Realizacja inwestycji kolejowej rozpoczęła się.

   Jednocześnie informuję, iż trwają prace nad określeniem potrzeb inwestycyjnych na przyszłą perspektywę budżetową UE 2014-2020. Obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wspólnie z PKP PLK SA analizuje m.in. stan techniczny infrastruktury, związki pomiędzy możliwościami a oczekiwaniami społeczności lokalnych i przewoźników, konieczność wypełnienia zobowiązań międzynarodowych, możliwości finansowe budżetu państwa i zarządcy infrastruktury kolejowej. Zracjonalizowane zestawienie prac ma na celu uzyskanie jak najlepszego efektu sieciowego. Mając powyższe na uwadze, zakłada się, że w przyszłej perspektywie finansowej plany inwestycyjne obejmą dokończenie modernizacji głównych ciągów transportowych, dalsze prace na pozostałych liniach kolejowych oraz wdrażanie systemu ERTMS.

   Jednym z analizowanych przez służby ministerstwa projektów na kolejną perspektywę finansową ze środków Funduszu Spójności jest rewitalizacja linii kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane, która obejmuje również budowę łącznicy w Suchej Beskidzkiej. Projekt ten może być rozpatrywany także do realizacji w ramach RPO.

   Ze względu na wciąż trwające uzgodnienia w zakresie struktury i wysokości wsparcia ze środków UE obecnie niemożliwe jest przedstawienie ostatecznej listy projektów. Oficjalna decyzja o realizacji poszczególnych inwestycji będzie zależeć od szeregu czynników, m.in. od wysokości budżetu UE, możliwości finansowych państwa oraz przygotowania niezbędnej dokumentacji.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Andrzej Massel

   Warszawa, dnia 10 grudnia 2012 r.