Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Andrzeja Romanka w sprawie rezygnacji z zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej czołgów typu Anders (SPS-023-11188/12), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   W wyniku realizacji pracy rozwojowej prowadzonej z inicjatywy grupy naukowców z Politechniki Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Gliwice sp. z o.o. oraz niektórych zakładów przemysłu obronnego (Wojskowych Zakładów Mechanicznych SA w Siemianowicach) powstał demonstrator technologii - wielozadaniowa platforma pod nazwą Anders. Została ona złożona z komponentów zakupionych (wypożyczonych) głównie za granicą, a także w kraju.

   Resort obrony narodowej nie deklarował zakupu tej platformy. Na obecnym etapie w ramach tzw. programu pancernego toczą się prace mające na celu zdefiniowanie wymagań dla sprzętu pancernego wynikających z potrzeb w zakresie niezbędnych zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP.

   W sytuacji, w której omawiany demonstrator spełni wspomniane wymagania, może on być brany pod uwagę jako jedna z ofert w zakresie zabezpieczenia zdolności do rażenia celów pancernych i opancerzonych oraz siły żywej, przy zapewnieniu możliwości manewru w trudnym terenie, w oparciu o uniwersalną modułową platformę gąsienicową.

   Jeżeli chodzi o modernizację wysłużonych ciężkich czołgów, o którą pyta pan poseł Andrzej Romanek, pragnę poinformować, że w ˝Planie eksploatacji zasadniczego uzbrojenia i sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych RP w latach 2009-2018˝ w grupie sprzętu pancernego przewiduje się eksploatację czołgów Leopard-2A4 (do 2023 r.), PT-91 (do 2032 r.) i T-72 (do 2021 r.). Biorąc to pod uwagę, w projekcie ˝Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022˝ ujęto modernizację wymienionych czołgów Leopard-2A4 do wersji Leopard-2PL od 2014 r. (została rozpoczęta procedura modernizacji tego sprzętu, która będzie realizowana z udziałem polskich zakładów przemysłowych).

   W tym projekcie przewiduje się również pozyskanie nowego czołgu zbudowanego na bazie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (od 2019 r.). Uruchomione zostały prace nad przygotowaniem programu uzbrojenia w tym zakresie, w ramach którego planuje się pozyskanie pojazdów bojowych oraz wsparcia, w tym nowego czołgu. Nowe wozy bojowe będą sukcesywnie zastępować wycofywane z eksploatacji czołgi typu T-72 oraz PT-91.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pani Marszałek za wystarczające.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Waldemar Skrzypczak

   Warszawa, dnia 27 listopada 2012 r.