Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Kilka tygodni temu media obiegła informacja o wstrzymaniu prac nad projektem wielozadaniowej platformy bojowej Anders, którego celem było wyposażenie polskiej armii w rodzimej produkcji gąsienicowe wozy bojowe, w tym wóz wsparcia ogniowego tzw. lekki czołg, wozy piechoty konstruowane w różnych wersjach od opancerzonego transportera po pojazdy dowodzenia czy pojazdy medyczne.

   Główną ideą projektu było skonstruowanie i wprowadzenie do masowej produkcji pierwszego po II wojnie światowej polskiego czołgu lekkiego wyposażonego w bezzałogową wieżę z armatą 120 mm oraz bojowego wozu piechoty wyposażanego w wieżę Hitfist z działkiem 30 mm i przedziałem desantowym dla ośmiu żołnierzy. Na uwagę zasługuje fakt, że projekt ten powstał w rekordowym wręcz tempie dwóch lat, za kwotę zaledwie 30 mln zł, co wzbudziło powszechny podziw konstruktorów na całym świecie.

   Demonstrator czołgu lekkiego Anders był pokazywany na wielu międzynarodowych targach militarnych, wzbudzając duże zainteresowanie. Do grona potencjalnych nabywców zaliczano Indie, Malezję oraz bliżej nieokreślony kraj w Europie Północno-Wschodniej. Jednak największym potencjalnym nabywcą miała być polska armia. Już dwa lata temu Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zainteresowanie tzw. uniwersalną platformą gąsienicową. Niestety do dnia dzisiejszego nie doszło do podpisania żadnego kontraktu, co było przyczyną podjęcia decyzji o wstrzymaniu realizacji projektu. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego Ministerstwo Obrony Narodowej pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie chce wykorzystać dorobku polskich konstruktorów i zakupić dla polskiej armii czołgów typu Anders.

   Nadmienić pragnę, iż w chwili obecnej w polskiej armii wykorzystywanych jest 896 ciężkich czołgów typu T-72, PT-91 oraz Leopard 2A4. Wszystkie czołgi są już mocno wyeksploatowane, a 120 czołgów Leopard może być eksploatowanych jedynie do 2017 r.

   Zatem, mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy prawdziwa jest informacja o rezygnacji przez Ministerstwo Obrony Narodowej z wcześniejszych zapowiedzi zakupu czołgów typu Andres dla polskiej armii, a jeżeli tak, to co jest tego przyczyną?

   2. Jak będzie wyglądał plan modernizacji wysłużonych ciężkich czołgów, w jakich latach będzie on realizowany oraz jakie działania zostały czy będą podjęte w celu jego realizacji?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Romanek

   Nowy Sącz, dnia 26 października 2012 r.