Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Waldemara Sługockiego (znak: SPS-023-11158/12) w sprawie prawidłowej realizacji ustawowego obowiązku umożliwienia dostępu do programów regionalnych dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej uprzejmie przekazuję stosowne informacje.

   Zgodnie z informacją otrzymaną od przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonał w lipcu 2009 r., w drodze decyzji nr DCZ-WTV-5157-2/09 (1&), rezerwacji częstotliwości na potrzeby rozpowszechniania programów w ramach własnego multipleksu (MUX 3) dla Telewizji Polskiej SA. Multipleks ten obejmie swym zasięgiem całe terytorium Polski po wyłączeniu telewizji analogowej. Termin jego pełnego uruchomienia został ustalony na dzień 27 kwietnia 2014 r. Na podstawie ww. decyzji Telewizja Polska SA otrzymała do wyłącznej decyzji ogólnopolski multipleks, dla którego zostały przeznaczone częstotliwości, których granice obszarów wykorzystania będą się pokrywały z granicami poszczególnych województw. Pozwoli to pokryć sygnałem właściwego programu regionalnego teren przynależny do danego województwa.

   Odnosząc się do pytania 4 zawartego w interpelacji pana posła Sługockiego, przewodniczący KRRiT podkreślił, iż nadawcy komercyjni rozpowszechniający programy telewizyjne drogą rozsiewczą naziemną nie mają ustawowego obowiązku rozpowszechniania pasm lokalnych lub regionalnych. W chwili obecnej obowiązki takie nie wynikają również z wykonywanych przez nadawców koncesji.

   Jedynymi programami telewizyjnymi o charakterze regionalnym, które są rozpowszechniane drogą rozsiewczą naziemną, są programy Telewizji Polskiej SA. Obowiązek rozpowszechniania tych programów wynika z art. 26 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym ˝telewizję publiczną tworzy spółka Telewizja Polska SA zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych˝. Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 6 pkt 4 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w porozumieniu z przewodniczącym Krajowej Rady zapewnia dla spółek tworzących i rozpowszechniających częstotliwości niezbędne do rozpowszechniania regionalnych programów telewizyjnych. Powyższe regulacje prawne w sposób właściwy zapewniają dostęp do regionalnych programów telewizji publicznej.

   Ponadto należy podkreślić, iż ustawa nie może nakładać na nadawców komercyjnych obowiązku rozpowszechniania programów regionalnych. Należy bowiem podkreślić, iż zgodnie z jedną z podstawowych zasad ustawy o radiofonii i telewizji, która została zawarta w art. 13 ust. 1, nadawca kształtuje program samodzielnie i ponosi odpowiedzialność za jego treść.

   Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów możliwe jest wydanie koncesji na rozpowszechnianie na multipleksie naziemnym programu regionalnego. Należy jednak podkreślić, iż administracja rządowa nie posiada wpływu na postępowanie w sprawie przyznania koncesji. Wyłączna kompetencja w tej kwestii przyznana jest Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, która jest niezależnym od rządu, konstytucyjnym organem administracji publicznej.

   Mam nadzieję, że pan poseł uzna powyższe wyjaśnienia za wystarczające.

   Z poważaniem

   Minister

   Bogdan Zdrojewski

   Warszawa, dnia 7 stycznia 2013 r.