Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W grudniu 2011 r. rozpoczął się proces cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce. Przedsięwzięcie to jest jednym z trudniejszych zadań, które realizuje rząd RP w sferze publicznej. W bieżącym roku mieszkańcy ponad 95% terytorium naszego kraju będą mogli swobodnie korzystać z programów zamieszczonych na multipleksie I, w ramach którego w poszczególnych województwach oprócz ogólnopolskich kanałów publicznych i komercyjnych zapewniony zostanie dostęp do regionalnych pasm programowych realizowanych przez ośrodki wojewódzkie TVP.

   O ile zapewnienie miejsca na multipleksach dla treści lokalnych oraz regionalnych przygotowywanych przez telewizję publiczną nie budzi większych wątpliwości, o tyle powstaje pytanie, czy w ramach procesu cyfryzacji w sposób wystarczający zabezpieczona została możliwość transmisji pasm programów lokalnych i regionalnych zamieszczanych w ramach ogólnopolskich programów nadawanych przez operatorów komercyjnych. Na terenie województw działają obecnie telewizje niepubliczne, które na równi z nadawcą publicznym realizują konstytucyjne prawo obywateli do pluralistycznego dostępu do informacji.

   Szanowny Panie Ministrze, do dnia 7 listopada 2012 r. na terenie województwa lubuskiego wyłączony zostanie system nadawania telewizji w systemie analogowym. Ponad milion Lubuszan będzie korzystało wyłącznie z dostępu do programów przekazywanych w naziemnym systemie cyfrowym. W tym kontekście, korespondując z zapisami art. 43 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 o radiofonii i telewizji określającymi ustawowy obowiązek prowadzenia działań zapewniających odpowiednią realizację zadania polegającego m.in. na dystrybucji programu regionalnego TVP, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dysponuje aktualnymi danymi dotyczącymi rzeczywistego dostępu mieszkańców poszczególnych województw do regionalnych pasm realizowanych przez ośrodki terenowe TVP?

   2. Czy ich zasięg pokrywa się z podziałem terytorialnym kraju, który wszedł w życie dnia 1 stycznia 1999 r.?

   3. Jakie stanowisko reprezentuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zapewnienia w odpowiednich proporcjach dostępu do multipleksów dla lokalnych i regionalnych nadawców niepublicznych?

   4. Czy w ramach transmisji programów ogólnopolskich dla poszczególnych multipleksów operatorzy komercyjni zostali zobowiązani do utrzymania lokalnych i regionalnych pasm zgodnie z właściwościami terytorialnymi?

   5. Czy zarządzany przez Pana resort planuje podjąć działania związane z monitorowaniem dostępu do właściwych dla poszczególnych województw programów regionalnych publicznych i komercyjnych dla abonentów cyfrowej telewizji naziemnej?

   6. Czy w ocenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obecne rozwiązanie prawne przyjęte w ustawie o radiofonii i telewizji w sposób wystarczający zapewnia realizację prawa obywateli do swobodnego dostępu do informacji w wymiarze regionalnym w ramach cyfrowej telewizji naziemnej?

   7. Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje podjąć działania prowadzące do zmiany obecnych rozwiązań prawnych, tak by w sposób precyzyjny zobowiązać Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do zapewnienia dostępu do lokalnych i regionalnych programów telewizyjnych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Sługocki

   Zielona Góra, dnia 26 października 2012 r.