Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Waldemara Sługockiego w sprawie możliwości wykorzystania założeń Strategii Rozwoju Polski Zachodniej podczas planowania perspektywy finansowej 2014-2020 (pismo, znak: SPS-023-10674/12, z dnia 30 października br.), informuję, że wyrazem zainteresowania rządu RP obszarem Polski zachodniej jest m.in. specjalne ujęcie ww. obszaru w dokumentach strategicznych dotyczących polityki regionalnej i zagospodarowania przestrzennego, tj. w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020 (KSRR) oraz w ˝Koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju 2030˝ (KPZK). Ministerstwo Rozwoju Regionalnego docenia wysiłki podejmowane przez samorządy województw Polski zachodniej w ramach porozumienia mającego na celu wypracowanie wspólnej strategii rozwojowej oraz identyfikację przedsięwzięć międzywojewódzkich i ponadregionalnych do realizacji w okresie do 2020 r. Działania te stanowią znakomity przykład oddolnej, systemowej współpracy województw na rzecz skutecznego osiągania wspólnych celów rozwojowych, wykraczających poza granice poszczególnych województw.

   Odnosząc się szczegółowo do pytań sformułowanych w interpelacji, proszę o przyjęcie poniższych informacji.

   1. Czy kierowany przez Panią resort uwzględni założenia przedstawione w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej w programowaniu europejskiej polityki spójności dla Polski na lata 2014-2020?

   Strategia Rozwoju Polski Zachodniej powinna przede wszystkim służyć zapewnieniu lepszej koordynacji działań zarówno w relacjach rząd - samorządy województw, jak i pomiędzy poszczególnymi województwami, co pozwoli na skoordynowane wykorzystywanie rozwojowych szans, jak również rozwiązywanie problemów i wyzwań wykraczających poza administracyjne granice województw. Działania wynikające z założeń Strategii Rozwoju Polski Zachodniej będą stanowiły jedną z przesłanek dla planowania interwencji rozwojowych w tej części kraju w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 oraz programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT), operujących na zachodniej i południowo-zachodniej granicy Polski. Prace analityczne i koncepcyjne przeprowadzone wspólnie przez samorządy województw Polski zachodniej w toku prac nad założeniami strategii i uzupełnione zidentyfikowanymi przedsięwzięciami rozwojowymi o charakterze międzywojewódzkim i ponadregionalnym stanowią cenne kompendium wiedzy o potrzebach i oczekiwaniach tych województw.

   2. Czy istnieje realna szansa, aby w perspektywie finansowej 2014-2020 powołany został odrębny program operacyjny dla Polski zachodniej?

   W ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 nie planuje się stworzenia osobnego ponadregionalnego programu operacyjnego dla obszaru Polski zachodniej.

   3. Czy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przewiduje powołanie innych instrumentów finansowych realizacji polityki regionalnej, które w sposób szczególny uwzględnią międzywojewódzkie i ponadregionalne potrzeby rozwojowe województw tworzących inicjatywę Polska Zachodnia 2014-2020?

   Projektowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego narzędziem koordynacji działań podejmowanych przez stronę rządową i samorządową jest kontrakt terytorialny - służący również uwzględnieniu międzywojewódzkich i ponadregionalnych potrzeb rozwojowych województw Polski zachodniej. Poprawa dostępności komunikacyjnej Polski zachodniej czy przeciwdziałanie zagrożeniu powodziowemu występującemu w zlewni rzeki Odry to tylko dwa przykłady wyzwań o charakterze ponadregionalnym, które mogą zostać skutecznie zaadresowane jedynie za pomocą instrumentu umożliwiającego uzgadnianie działań i wydatkowanie środków finansowych zależnych od decyzji podejmowanych na różnych szczeblach systemu wielopoziomowego zarządzania, zarówno po stronie rządowej, jak i samorządowej. Formuła kontraktu terytorialnego umożliwi realizację takich działań.

   Kontrakt terytorialny będzie negocjowany i wdrażany w formie umowy rządu z poszczególnymi województwami, niemniej jednak zakłada się, że przedsięwzięcia o znaczeniu ponadregionalnym będą szczególnie premiowane w procesie wyłaniania projektów do realizacji i wybierane kompleksowo w każdym z województw, tak aby skutecznie osiągać cele o charakterze ponadregionalnym.

   Z poważaniem

   Minister

   Elżbieta Bieńkowska

   Warszawa, dnia 23 listopada 2012 r.