Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! We wrześniu 2010 r. marszałkowie województw lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz wielkopolskiego zawarli porozumienie, w efekcie którego rozpoczęły się prace merytoryczne nad opracowaniem założeń Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Równocześnie, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, marszałkowie zwrócili się do Pani Minister z prośbą o wsparcie tej inicjatywy. Propozycja spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które zapewniło część środków finansowych na opracowanie analiz wykonywanych pod kątem inicjatywy Polska Zachodnia 2020, jak również wyznaczyło swoich stałych przedstawicieli do prac we wszystkich grupach tematycznych. Jednakże zgodnie z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym przedmiotowy dokument może zostać przedstawiony pod obrady oraz uchwalony przez Radę Ministrów wyłącznie na wniosek ministra odpowiedzialnego za rozwój regionalny.

   Pierwszym bezpośrednim efektem prac przedstawicieli pięciu urzędów marszałkowskich i ministerstwa był dokument pn. ˝Raport metodyczny dotyczący identyfikacji i analizy potencjałów rozwojowych Polski zachodniej - Polska Zachodnia 2020˝, który został przekazany władzom województw dnia 25 lutego 2011 r. Kolejno eksperci regionalni przygotowali raporty, w których opisano potencjały rozwojowe poszczególnych województw w kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego Polski zachodniej. Po akceptacji przez poszczególne zarządy województw wyżej opisanych dokumentów pomiędzy majem a listopadem 2011 r. wypracowano ˝Diagnozę strategiczną Polski zachodniej˝.

   Założenia Strategii Rozwoju Polski Zachodniej zostały zaakceptowane przez samorządy województw do końca marca 2012 r. Następnie 2 kwietnia 2012 r. marszałkowie zwrócili się do Pani Minister z wnioskiem o kontynuowanie prac, przy wiodącej roli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i wspomagającej roli samorządów województw.

   Mam nadzieję, że w przyszłym układzie programowania europejskiej polityki spójności dla Polski w latach 2014-2020 propozycje projektów wypracowanych w toku prac nad Strategią Rozwoju Polski Zachodniej staną się podstawą programu operacyjnego Polski zachodniej lub zostaną wykorzystane w programie operacyjnym podejmującym zagadnienia międzywojewódzkie oraz ponadregionalne, a także w pozostałych mechanizmach realizacji polityki regionalnej od roku 2014. W związku z tym zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy kierowany przez Panią resort uwzględni założenia przedstawione w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej w programowaniu europejskiej polityki spójności dla Polski na lata 2014-2020?

   2. Czy istnieje realna szansa, aby w perspektywie finansowej 2014-2020 powołany został odrębny program operacyjny dla Polski zachodniej?

   3. Czy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przewiduje powołanie innych instrumentów finansowych realizacji polityki regionalnej, które w sposób szczególny uwzględnią międzywojewódzkie i ponadregionalne potrzeby rozwojowe województw tworzących inicjatywę Polska Zachodnia 2014-2020?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Sługocki

   Zielona Góra, dnia 15 października 2012 r.