Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do interpelacji poselskiej pana posła Michała Wojtkiewicza oraz grupy posłów, znak: SPS-023-9906/12, z dnia 12 września 2012 r. w sprawie ekspertyz pod budowę elektrowni jądrowej w Polsce, odpowiadając na postawione pytania, wyjaśniam.

   Ad 1. Czy zostały opracowane ekspertyzy pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce?

   Ad 2. Która firma była odpowiedzialna za przeprowadzenie specjalistycznych badań pod budowę elektrowni jądrowej?

   Lokalizacja elektrowni jądrowej wymaga przeprowadzenia kompleksowych badań tektonicznych, sejsmicznych, hydrologicznych, meteorologicznych, demograficznych i środowiskowych. Zgodnie z dokumentami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej elementy wykluczające budowę elektrowni jądrowej w danym miejscu to uskok tektoniczny lub położenie na przedłużeniu pasa startowego pobliskiego lotniska. Pozostałe elementy mogą być zrównoważone odpowiednimi zmianami konstrukcyjnymi elektrowni.

   Ministerstwo Gospodarki, realizując działania w zakresie wdrażania energetyki jądrowej przedstawione w - będącym załącznikiem do ˝Polityki energetycznej Polski do roku 2030˝ - ˝Programie działań wykonawczych na lata 2009-2012˝, zleciło wykonanie ekspertyzy na temat kryteriów lokalizacji elektrowni jądrowych oraz oceny uzgodnionych lokalizacji. Celem tego działania było wyłonienie potencjalnych lokalizacji dla elektrowni jądrowych. W 2010 r. zespół ekspertów pod kierunkiem Biura Studiów i Projektów Energetycznych Energoprojekt-Warszawa SA wykonał na rzecz Ministerstwa Gospodarki ww. dzieło.

   Od tego momentu, zgodnie z dokonanymi ustaleniami, dalszymi pracami nad znalezieniem lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce zajmowała się PGE.

   PGE Energia Jądrowa SA opracowała strategię oceny i wyboru potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, opartą o międzynarodowe wytyczne i najlepsze praktyki stosowane w procesach wyboru lokalizacji obiektów jądrowych. W trakcie procesu oceny i wyboru PGE EJ SA przeanalizowała 92 potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej, w tym 27 lokalizacji wymienionych na liście Ministerstwa Gospodarki opublikowanej w styczniu 2010 r. oraz w projekcie ˝Programu polskiej energetyki jądrowej˝.

   Rekomendacja 3 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, w których wykonane zostaną szczegółowe i specjalistyczne badania, została sformułowana na podstawie transparentnego, rzetelnie udokumentowanego i audytowalnego procesu oceny i wyboru lokalizacji - opracowanego w oparciu o wiodące praktyki i uznane standardy międzynarodowe, podczas którego PGE EJ współpracowało z wiodącymi firmami o globalnym doświadczeniu w zakresie wyboru lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowych (amerykańską CH2M Hill oraz fińską Pöyry). PGE EJ współpracowała również z krajowymi firmami inżynierskimi Energoprojekt Katowice oraz Energoprojekt Warszawa zaangażowanymi w proces screeningu, identyfikacji potencjalnych lokalizacji wraz z dostarczeniem zestawu niezbędnych danych do szczegółowej oceny potencjalnych lokalizacji. W zakresie analizy aspektów prawnych nieruchomości PGE EJ współpracowało z kancelarią Grynhoff Woźny Wspólnicy, a na użytek oceny kryteriów natury socjoekonomicznej skorzystano ze wsparcia TNS PENTOR.

   Inwestor zgodnie z prawem atomowym przed wyborem lokalizacji obiektu jądrowego przeprowadza badania i pomiary terenu. Szczegółowy zakres przeprowadzenia oceny terenu pod lokalizację został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r., które weszło w życie 2 października 2012 r.

   Badania lokalizacyjne wymagają specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, sprzętu oraz zachowania rygorystycznych wymagań odnośnie do bezpieczeństwa, jakości i audytowalności prowadzonych prac oraz ich wyników.

   W związku z powyższym w ramach poszukiwania odpowiedniego wykonawcy ww. prac w dniu 5 lutego 2011 r. uruchomione zostało postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego: Badania środowiska, badania lokalizacji oraz usługi związane z uzyskaniem pozwoleń i uprawnień niezbędnych w procesie inwestycyjnym związanym z budową przez PGE EJ 1 sp. z o.o. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW. Zakończenie postępowania i ogłoszenie wyniku zaplanowane jest na IV kwartał 2012 r. (przy założeniu braku odwołań lub kolejnych wniosków o wydłużenie terminów).

   Wybrany wykonawca przez kolejne dwa lata we wskazanych lokalizacjach będzie prowadził szczegółowe badania lokalizacyjne i środowiskowe. Wyniki tych badań pozwolą wskazać lokalizację docelową dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

   Niezależnie od prac nad wyłonieniem wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych realizowane są również działania przygotowawcze do rozpoczęcia badań lokalizacyjnych i środowiskowych, w tym m.in. trwają analizy i uzgadnianie warunków współpracy z zarządcami terenów objętych badaniami umożliwiających uzyskanie dostępu do lokalizacji w momencie rozpoczęcia badań.

   Ad.3 Jaki był koszt przygotowania ekspertyz pod budowę elektrowni jądrowej?

   Podanie kosztu będzie możliwe dopiero po podpisaniu kontraktu z wykonawcą badań lokalizacyjnych i środowiskowych.

   Dziękuję za zainteresowanie się kwestiami związanymi z energetyką jądrową. Mam nadzieję, że przedstawione powyżej wyjaśnienia oraz informacje uzna Pani Marszałek za satysfakcjonujące.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Hanna Trojanowska

   Warszawa, dnia 6 listopada 2012 r.