Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W obowiązującym ustawodawstwie brak jest przepisów regulujących wprost kwestie wpływu śmierci konsumenta na zawartą umowę rachunku bankowego czy umowę kredytu konsumenckiego. Stąd też pojawiają się sygnały wskazujące na niejednolitą praktykę banków związaną z naliczaniem oprocentowania od środków zgromadzonych przez spadkodawcę na rachunkach bankowych oraz odsetek od zaciągniętych kredytów.

   Analizę w tym zakresie przeprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), wskazując, iż niektóre instytucje bankowe w przypadku powzięcia informacji o śmierci konsumenta traktują zgromadzone środki jako nieoprocentowany depozyt, natomiast znaczna część banków nie zaprzestaje naliczania oprocentowania i nie zmienia sposobu oprocentowania kredytu. Niektóre z tych podmiotów naliczają oprocentowanie ustawowe lub uznają całe zobowiązanie kredytowe za natychmiastowo wymagalne i od tych środków naliczają maksymalne oprocentowanie zgodnie z art. 359 § 21 K.c.

   Stosowanie takich praktyk w ocenie KNF może nie tylko skutkować naruszeniem interesów odbiorców usług finansowych, ale również podważać wiarygodność i zaufanie do sektora bankowego.

   Pytanie: Czy ministerstwo zamierza dopracować przepisy w taki sposób, aby standardy postępowania banków były jednolite, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem ochrony interesów spadkobiercy zmarłego w okresie pomiędzy śmiercią spadkodawcy a przyjęciem spadku?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Polak

   oraz grupa posłów

   Andrychów, dnia 11 września 2012 r.