Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej TV cyfrowej w lipcu 2013 r. zostanie na terenie całego kraju całkowicie wyłączony sygnał telewizji analogowej. Zaniepokojenie mieszkańców Małopolski budzą informacje o tym, że przyszły odbiór sygnału cyfrowego w gminach położonych na terenach górskich i podgórskich może być poważnie zakłócony lub niemożliwy. Informacje o problemach związanych z koniecznością montażu dodatkowych, doświetlających urządzeń nadawczych oraz przemienników zostały przekazane posłom i opinii publicznej m.in. na posiedzeniach sejmowych Komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w lutym, marcu i kwietniu oraz w piśmie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowanym do Komisji Kultury i Środków Przekazu. W trakcie posiedzenia 11 kwietnia pani prezes UKE powiedziała posłom m.in.: ˝Problem braku sygnałów na określonych małych miejscowych obszarach będzie występował. To jest naturalne technicznie. Teraz nadawcy stosują stacje przemiennikowe w technice analogowej i w zeszłym tygodniu wystąpiłam do nadawców o rozpoczęcie procesu budowy stacji przemiennikowych także w technice cyfrowej, aby zapewnić to pokrycie. Wczoraj miałam spotkanie z telewizją publiczną, która już zapowiedziała budowę 30 takich doświetleń, przemienników na terenie Polski południowej. Planuję też spotkania z pozostałymi nadawcami, komercyjnymi. Koszty takich nadajników nie są bardzo duże, bo jest to około 3000 zł. Nawet regionalne gminy są zainteresowane. Jeśli wiedzą, że jest tam jakiś problem z doświetleniem, to nawet gminy chcą współfinansować budowę takich stacji doświetlających, więc myślę, że powoli ten problem też zostanie rozwiązany. W maju telewizja publiczna planuje spotkania, w ramach telewizji regionalnych, z obywatelami, z miejscowymi wójtami, burmistrzami. Ja też będę brała udział w tych spotkaniach i będziemy rozmawiali właśnie o zasięgu i o tym, czy są jakieś problemy związane z doświetleniem. Będziemy to na bieżąco rozwiązywali. Po Euro 2012 będziemy chcieli przeprowadzić w terenie badania związane z faktycznym zasięgiem i odbiorem telewizji˝ (cyt. za biuletynem Komisji Kultury i Środków Przekazu).

   Istnieje zagrożenie, że sygnał multipleksu l i 3 nie dotrze do wielu mieszkańców powiatów: nowosądeckiego, nowotarskiego i limanowskiego, a w szczególności do: Krynicy, Muszyny, Żegiestowa, Krościenka, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej. Ponadto po wyłączeniu tzw. przemienników brak sygnału może dotyczyć części mieszkańców powiatów: suskiego, wadowickiego i gorlickiego.

   Szczególne obawy dotyczą terminów włączenia sygnału MUX-3 w okresie po wyłączeniu nadajników analogowych. Dotychczas brak szczegółowego harmonogramu uruchomienia tego MUX po październiku 2012 r.

   Według map przedstawionych na stronach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji sygnał MUX-1 oraz MUX-2 powinien od l czerwca br. docierać do niemal wszystkich gospodarstw w Małopolsce, jednak jak wynika z uchwały Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, podjętej w dniu 23 maja br., w wielu obszarach nadal występują kłopoty techniczne.

   Zaniepokojenie budzi fakt, że obowiązujące przepisy nie warunkują wyłączenia sygnału analogowego koniecznością wcześniejszego sprawdzenia, do ilu gmin i gospodarstw domowych sygnał cyfrowy jeszcze nie dociera.

   W związku z tym zwracamy się do Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   Kiedy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawi wszystkim samorządom Małopolski oraz opinii publicznej jasny harmonogram dotarcia sygnału cyfrowego do wszystkich gospodarstw domowych, które dziś odbierają sygnał TV analogowej, przed wyłączeniem tego sygnału?

   W jaki sposób i kiedy dokonane zostanie sprawdzenie przez UKE sygnału DVB-T w każdej gminie i czy planowane jest przesunięcie terminu wyłączenia w przypadkach braku sygnału cyfrowego?

   Czy zdaniem Pana Ministra nie należałoby zapewnić, wzorem innych państw, dofinansowania anten satelitarnych i dostępu do podstawowego pakietu programów przez satelitę odbiorcom, którym państwo nie zapewni sygnału naziemnego?

   Czy państwo polskie gwarantuje zapewnienie ciągłości sygnału TVP w procesie przełączania z MUX-l na MUX-3 wobec informacji o problemach technicznych mających trwać nawet 9 miesięcy po wyłączeniu TV analogowej?

   Czy prawdą jest, że problemy inwestycji technicznych w obszarach trudno dostępnych dla sygnału naziemnej telewizji zostały w działaniach służb państwa pozostawione do rozwiązania:

   - samym odbiorcom,

   - gminom (włącznie z domaganiem się od nich dofinansowania urządzeń),

   - rozstrzygnięciom komercyjnym pomiędzy spółką EmiTel a nadawcami upadającej z braku środków finansowych TVP?

   Z poważaniem

   Posłanki Barbara Bubula

   i Anna Paluch

   Kraków, dnia 31 maja 2012 r.